Statystyki pokazują wprost: Polska, mimo że widzi szanse, jakie daje sztuczna inteligencja, nie należy do krajów, które je wykorzystują. Pozostaje daleko w tyle za średnią unijną. Skąd taki stan rzeczy? Co musi się wydarzyć, żeby polskie przedsiębiorstwa z korzyścią zainwestowały w AI? Komentuje Artur Pollak - Prezes Zarządu APA Group.
Kluczowe dane
Z danych przedstawionych w raporcie Eurostatu wynika, że pod względem adopcji AI plasujemy się na przedostatnim miejscu w UE, wyprzedzając jedynie Rumunię. Wniosek? Polska nie wykorzystuje w pełni potencjału rozwojowego AI.
Główne bariery rozwoju AI w Polsce
Głównych powodów takiego stanu można się doszukiwać w ograniczonych inwestycjach w technologie cyfrowe i AI, niewystarczającym wsparciu państwa, niedoborze kompetencji cyfrowych wśród ogółu pracowników (mimo silnej kadry IT) oraz trudnościach w rekrutowaniu pracowników z odpowiednimi umiejętnościami cyfrowymi.
Jesteśmy w takim wyścigu zbrojeń. Niestety, patrząc z punktu widzenia inwestycyjnego, bardzo mało na to przeznaczamy środków i bardzo mało osób pracuje w tym zakresie. Jest niewielu specjalistów na rynku, którzy rzeczywiście mogliby wziąć odpowiedzialność za wdrażanie modeli sztucznej inteligencji
Artur Pollak, prezes APA Group
Wyzwanie dla Polski? Strategia i znalezienie niszy
Jednym z kluczowych elementów dla zwiększania skuteczności działań i realizację tego planu jest odpowiednia strategia dotycząca wdrażania sztucznej inteligencji w Polsce, której obecnie nie ma. Dodatkowo niezbędne będzie współpraca nauki, biznesu i administracji, wspierająca badania, wdrożenia i komercjalizację innowacji.
Dzięki inwestycjom w infrastrukturę, rozwój kompetencji i otwartość na współpracę międzynarodową, Polska ma szansę stać się ważnym graczem w europejskim ekosystemie AI, przyciągając inwestorów i partnerów technologicznych. Ważne też, by znaleźć swój wyróżnik
*https://dlaprodukcji.pl/trendy-sztucznej-inteligencji-i-automatyzacji-2025/