Dr Anita Pollak, prof. UŚ, współwłaścicielka APA Group, reprezentując Uniwersytet Śląski, wzięła udział w panelu dyskusyjnym "Kompetencje dla cyfrowej gospodarki" podczas Konferencji Nowy Przemysł 4.0 w Katowicach. Wydarzenie to gromadzi przedstawicieli szerokiego spektrum sektora przemysłowego w Polsce.
Fot. dr Anita Pollak, prof. UŚ
Podczas dyskusji poruszane były kluczowe kwestie związane z cyfrową transformacją, jakim są deficytowe umiejętności, potencjalna bezradność polskiego systemu edukacyjnego wobec cyfrowego przyspieszenia oraz rosnące zapotrzebowanie na usługi typu reskilling i upskilling. Zastanawiano się także, jak rozwijać potrzebne kompetencje i jaka jest edukacyjna rola firm wdrożeniowych.
Konferencja Nowy Przemysł 4.0 to wydarzenie, które skupia przedstawicieli szerokiego spektrum sektora przemysłowego - od kadry zarządzającej, poprzez specjalistów z dziedziny IT, aż po przedstawicieli instytucji finansujących inwestycje w obszarze Przemysł 4.0. Jest to doskonała platforma do wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów biznesowych oraz dyskusji nad przyszłością przemysłu w Polsce.
Pracownicy, wiedząc dokładnie, co muszą osiągnąć, by awansować, z pewnością chętniej podejmowaliby to wyzwanie
dr Anita Pollak, prof. UŚ
Jedną z głównych myśli dr Anity Pollak, prof. UŚ dotyczyła oceny poziomu kompetencji cyfrowych. Podkreśliła ona brak jasnych kryteriów oceny tych kompetencji. "Nie ma czegoś takiego jak certyfikat, który potwierdzi nasz poziom kompetencji cyfrowych, podobnie jak to jest w przypadku języków obcych" - mówiła dr Anita Pollak. Jej zdaniem, określenie takich kryteriów oceny byłoby niezwykle cenne, zwłaszcza dla firm pragnących zbudować przejrzystą ścieżkę rozwoju dla swoich pracowników. Podkreśliła również, że jasno zdefiniowane kryteria oceny i możliwość zdobycia certyfikacji zwiększałyby motywację pracowników do dalszego rozwoju.
W Konferencji Nowy Przemysł 4.0 wziął również udział Michał Zwyrtek, CFO APA Group w panelu ekonomicznym na temat inwestycji na terenie Polski.