4 listopada odbył się finał konkursu "Poleć z nami do Dubaju" dla kół naukowych polskich uczelni. W głównych zmaganiach zwyciężyli studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach, natomiast w dogrywce po całonocnym hackathonie do grona laureatów dołączył zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Główną nagrodą jest zorganizowany wyjazd do Muzeum Przyszłości w Dubaju razem z przedstawicielami APA Group, organizatora konkursu.
Przebieg zmagań
Chcemy, aby przyszli inżynierowie jak nawcześniej w swojej edukacji mieli możliwość obcowania z zaawansowanymi narzędziami, które w pracy ze zautomatyzowaną linią produkcyjną, czy poszczególnymi urządzeniami wykorzystują Sztuczną Inteligencję, uczenie maszynowe, dokonują predykcji zdarzeń. Chciałbym, aby młodzież uczyła się szerokiej perspektywy i filozofii Przemysłu 4.0 w praktyce"
opowiada Artur Pollak, prezes zarządu APA Group
W ramach prowadzonych prac badawczych dla wybranego fragmentu linii technologicznej jury konkursu oczekiwało:
- Wyselekcjonowania najczęściej spotykanych uszkodzeń parametrycznych lub katastroficznych w układzie;
- Opracowania procedury badawczej z wykorzystaniem demonstratora przemysłu 4.0 w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 i platformy NAZCA 4.0, dobór mierzonych wielkości, sposób symulowania uszkodzeń;
- Agregacji sygnałów pomiarowych w celu przeprowadzenia analizy;
- Wyselekcjonowania cech sygnałowych opisujących analizowane uszkodzenie;
- Opracowania algorytmu diagnostyki prewencyjnej, którego zadaniem będzie klasyfikacja uszkodzeń oraz predykcja występowania uszkodzenia;
- Wizualizacji sygnałów, cech oraz działania algorytmów z wykorzystaniem powszechnie dostępnych narzędzi (np. Grafana, środowiska BI).
Wyniki Konkursu
Zwycięzcy konkursu "Poleć z nami do Dubaju", studenci Politechniki Śląskiej. Materiał prasowy APA Group
- Dawid Szolc,
- Filip Stasiuk,
- Jacek Stanisławski
- Paweł Pasławski
- Michał Pietrzak
- Jan Przepióra
Zwycięzcy hackathonu, studenci AGH w Krakowie. Materiał prasowy APA Group