Podczas targów ITM Industry Europe w Poznaniu (31.08-03.09.2021) firmy FANUC, APA Group i VERSABOX zaprezentują innowacyjny proces współpracy opartej o założenia idei Industry 4.0.
Pierwszy raz prezentację kooperacji robotów marki FANUC i VERSABOX opartej o platformę NAZCA 4.0 można było spotkać na tegorocznej inauguracji Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 w Gliwicach. Wówczas można było zobaczyć m.in. jak człowiek steruje procesem produkcyjnym za pośrednictwem smartwatcha, a maszyny precyzyjnie współpracują ze sobą wymieniając informacjami w czasie rzeczywistym. Codziennością zakładów produkcyjnych stają się linie oparte na założeniach przemysłowego internetu rzeczy (IIoT).
Sytuacja na rynku
Z raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) wynika, że w Polsce na 10 tys. miejsc pracy przypadają 42 roboty, podczas gdy europejska średnia sięga 114, co pokazuje ogromny potencjał wdrażania automatyzacji na krajowym rynku. Bez tego trudno będzie utrzymać konkurencyjność polskiego przemysłu i przyciągać zagraniczne inwestycje. Jak pokazała sytuacja związana z koronawirusem, firmy, które wdrożyły rozwiązania Przemysłu 4.0, w wyniku kryzysu ucierpiały najmniej. Co trzecie małe przedsiębiorstwo planuje w najbliższych latach robotyzację, nie zawsze jednak wie, od czego zacząć. Inteligentne platformy pomagają zarządzać procesami przemysłowymi oraz je optymalizować.
Zintegrowany cobot FANUC, platforma jezdna VERSABOT i platforma automatyzująca NAZCA 4.0
Czwarta rewolucja przemysłowa w jednej aplikacji
Pracą robotów FANUC (cobotem CRX) i VERSABOX (mobilna platforma VERSABOT) steruje operator za pośrednictwem polskiej platformy NAZCA 4.0 (stworzonej przez inżynierów APA Group), która pracuje z wykorzystaniem takich elementów jak IoT, Big Data, machine learning. Pozwala użytkownikowi (managerowi, pracownikowi utrzymania ruchu, planiście) na otrzymywanie przyjaznych raportów z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów, czy zużycia energii i CO2. Uzyskuje się w ten sposób precyzyjne oszacowanie, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie jednego komponentu. Rewolucją jest fakt, że dzieje się to z wykorzystaniem dowolnego urządzenia mobilnego jak smartfon, smartwatch, tablet lub stacjonarnego. Tego typu rozwiązania z wykorzystaniem cobotów są w pełni bezpieczne dla pracujących z nim ludzi. Design, jak i systemy bezpieczeństwa pozwalają na działania maszyny poza wygrodzeniem, o czym będą mogli przekonać się goście odwiedzający stoisko marki FANUC.
Inauguracja Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0
Integracja urządzeń na bazie platformy NAZCA 4.0 w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0