Niecałe dwa miesiące od podpisania listu intencyjnego, 17 grudnia 2019 r. został uruchomiony SINOTAIC Śląski Klaster Internetu Rzeczy. Pierwszy podmiot o takim charakterze w Polsce. To platforma współpracy różnych sektorów życia gospodarczego, mająca na celu stworzenie efektywnego narzędzia do tworzenia rozwiązań dla Internetu Rzeczy.
W najbliższych latach eksperci przewidują szybkie tempo wzrostu rynku technologii i rozwiązań Internetu Rzeczy, bo 13% rok do roku. Oznacza to, że polska gospodarka ma ogromne szanse na absorbcję tej technologii oraz usunięcie dotychczasowych barier m. in. w zakresie regulacji, czy rozwoju technologii komunikacyjnych (5G). Założenia programowe Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy mówią o integracji siły intelektualnej, kapitału ludzkiego, myśli technologicznej, a przede wszystkim wypracowywaniu innowacyjnych rozwiązań łączących świat nauki, samorządy oraz sektor prywatny. Założycielami Klastra są podmioty gospodarcze, jednostki naukowo-badawcze, a także inne podmioty i instytucje otoczenia biznesu: APA Group, Cyberus Labs, Sieć badawcza Łukasiewicz - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Fundusz Górnośląski, Politechnika Śląska, Revolve, Skygate Sellect, SPIN-US, a całość inicjatywy realizowana jest pod auspicjami Województwa Śląskiego. Koordynatorem i jednocześnie Założycielem Klastra jest Smart Secure Networks Sp. z o.o.
Dlaczego Śląsk?
Inicjacja przedsięwzięcia idealnie wpisuje się w plan rozwoju województwa śląskiego: „ Dzisiejszy globalny świat zmierza w stronę automatyzacji i wykorzystywania technologii i maszyn w tworzeniu dóbr. Dodatkowo Województwo śląskie jest w transformacji, między przemysłem ciężkim a nowymi technologiami. Specjalizacje regionalne opierają się na energetyce, ICT, medycynie, zielonej gospodarce oraz przemysłach wschodzących. Rozwijająca się technologia dla Internetu Rzeczy idealnie wpisuje się w specyfikę każdej z tych branż, dlatego inicjujemy Śląski Klaster Internetu Rzeczy, jako współpracę różnych sektorów życia gospodarczego w celu stworzenia efektywnego narzędzia w naszym województwie zajmującego się zagadnieniami Internetu Rzeczy – komentuje Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.” Marek Ostafil, pomysłodawca Klastra twierdzi, że stworzenie w tak krótkim czasie tak skomplikowanej inicjatywy mogło się powieść jedynie na Śląsku: „Tak szybkie przejście od idei do jej realizacji i to z tyloma podmiotami z różnych obszarów mogło się udać tylko tu, na Śląsku! Region wyróżnia się na tle całego kraju niezwykle wysoką kulturą pracy i ogromnym zaangażowaniem, co w efekcie daje jej wysoką jakość działań. Śląsk posiada ogromny potencjał intelektualny, technologiczny oraz sprzyjającą infrastrukturę. Docelowo będziemy tworzyć tu ekosystem podmiotów gospodarczych, uczelni i administracji, który będzie funkcjonował wg najlepszych wzorców z krajów rozwiniętych technologicznie”
Misja SINOTAIC
Misją Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy jest stworzenie platformy współpracy przedsiębiorców, instytucji naukowych, administracji publicznej i organizacji wsparcia biznesu w obszarze Internetu Rzeczy i w kształtowaniu przyszłego wymiaru gospodarczego i innowacyjnego województwa śląskiego. Jednym z głównych zadań Klastra jest rozwijanie trwałej współpracy pomiędzy sektorem naukowym i biznesowym, której głównym celem jest tworzenie produktów i rozwiązań dla Internetu Rzeczy spełniających najwyższe standardy jakości ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa, pozwalającej na realizację wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych oraz efektywny transfer i komercjalizację ich wyników w ramach działalności biznesowej. Klaster pozwala na stworzenie wielopłaszczyznowej platformy współpracy sprzyjającej połączeniu i wykorzystaniu potencjału zrzeszonych w jego ramach podmiotów na rzecz promocji i rozwoju Internetu Rzeczy na Śląsku. Artur Pollak, gospodarz uroczystego podpisania umowy i Prezes Zarządu APA Group wierzy w sukces inicjatywy, jeżeli zostanie przyjęty model sprawdzonych, zagranicznych rozwiązań: „Miałem możliwość rozmawiania z przedstawicielami podobnego klastra w Niemczech. Zaskoczyła mnie informacja, że roczny obrót w ramach samych zrzeszonych organizacji sięga 1,8 miliarda euro. To dowodzi, że łączenie się i wymiana informacji nie jest zagrożeniem dla firm, a ogromną szansą.”
Szersze informacje na temat funkcjonowania Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy, rekrutacji nowych członków oraz nadchodzących inicjatyw znajdują się pod adresem: www.sinotaic.com