Przedstawiamy case study wdrożenia Inteligentnej Platformy Optymalizacji Energii w domach studenckich należących do Politechniki Śląskiej. O tym jak ważna dzisiaj jest efektywność energetyczna oraz inteligentne monitorowanie zużycia mediów opowiada prof. PŚ dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prorektor ds. infrastruktury i promocji.
Implementowanie innowacyjnych narzędzi oraz realizowanie projektów w duchu zrównoważonego rozwoju jest znakiem rozpoznawczym śląskiej uczelni. Odwaga technologiczna i perspektywiczne myślenie podnoszą komfort funkcjonowania studentów, pracowników oraz partnerów Politechniki Śląskiej.
W czym pomaga IPOE
Żyjemy w rzeczywistości pełnej wyzwań. Galopująca inflacja, wydłużone łańcuchy dostaw, a do tego coraz droższe surowce energetyczne. Wszystko to są problemy, z którymi musimy się mierzyć jako jednostki, społeczeństwo, i jako szeroko pojmowany biznes. W zmierzeniu się z nimi pomagają rozwiązania technologiczne, takie jak IPOE.
Bank Światowy przewiduje, że w najbliższych latach ceny wszystkich surowców będą się utrzymywać na dotychczasowych wysokich poziomach. W latach 2022 – 2024 ich wartość ma znacznie przekraczać średnią obowiązującą w dekadzie przed pandemią COVID-19. Warto jednak pamiętać o tym, że ceny nośników energii ustalane są w oparciu o notowania giełdowe, obciążenia podatkowe i proekologiczne. Na fakturę za energię elektryczną składa się wiele elementów i ograniczenie choćby jednego z nich sprawia, że w długiej perspektywie można sporo zaoszczędzić.
Minimalizując pobór i wykorzystanie mocy, automatycznie zmniejszają się miesięczne rachunki. To prosta kalkulacja. Rachunki za prąd mogą być niższe, o ile zadba się o odpowiednią optymalizację i na przykład korzystanie z tańszych taryf, usuwanie zbędnego zużycia tam, gdzie nie jest to potrzebne, kompensację mocy biernej itd. Wszystko to (i więcej) można zyskać dzięki Inteligentnej Platformie Optymalizacji Energii IPOE, narzędziu monitorującemu energię elektryczną od APA.
IPOE, czyli Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii, pozwala na zautomatyzowany, bieżący i wiarygodny monitoring zapotrzebowania energetycznego.
Platforma wizualizuje elementy systemu, na przykład:
- ilość i jakość zużycia energii elektrycznej,
- charakterystyki prądowe,
- generację energii biernej,
- zużycie energii cieplnej,
- zużycie gazu,
- statystyki ponoszonych kosztów.
IPOE w pełni wpisuje się w nowatorskie rozwiązania z zakresu inteligentnej automatyki i robotyzacji procesów biznesowych. Przekłada się nie tylko na rozwój danej firmy, ale także na zmniejszenie śladu węglowego. Ta ostatnia zaleta, w dzisiejszych czasach, jest nie do przecenienia.